piątek, 10 października 2014

BIEDRONY atakują!Dziś słów kilka z pogranicza nauk ścisłych. Ostatnimi czasy zaniepokoiłam się dużą ilością biedronek nawiedzających moje osiedle, zwłaszcza w słoneczne dni. Biedrony obsiadają mury, pakują się do mieszkania i generalnie jakieś takie bezczelne są. Po bliższych oględzinach doszłam do wniosku, ze to chyba rasowe biedronki być muszą, bo kropki dziwne mają. Moja psiura namiętnie je pacyfikuje łapą lub swoim wielgachnym jęzorem dokonuje egzekucji na bidulach;  od czasu do czasu wpada na pomysł, aby zachęcić je, poprzez machanie ogonem, do zabawy, ale z racji na to, iż są to stworzenia mało interaktywne, po paru chwilach Pyśka wraca do mordowania biedroniego rodu.

Poszperałam w necie i cóż odkryłam: ATAKUJE MNIE BIEDRONKA AZJATYCKA!

Poniżej zamieszczam wywiad z kompetentną osobą, która fachowo nakreśla problem (źródło: wyborcza.pl):
O biedronkach mówi dr Piotr Dąbkowski z katedry zoologii bezkręgowców i limnologii Wydziału Biologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Tomasz Maciejewski: Skąd tyle biedronek w październiku?

dr Piotr Dąbkowski: To czas, kiedy szukają sobie miejsca na zimowanie, hibernację. Na przykład w naszych mieszkaniach, gdzieś w pod parapetem, w kącie. Te, które takiego miejsca nie znajdą, nie przetrwają. A instynkt im podpowiada, że już za chwilę będzie trudniej, bo będzie zimniej. Biedronki lubią ciepło, słońce.

Czyli jeśli temperatura się obniży, już ich nie zobaczymy?

- Tak. Ich aktywność spada wraz ze spadkiem temperatury.

Czy to prawda, że dokuczają nam azjatyckie biedronki?

- Pewnie "nasze" też, ale jeśli jest ich dużo - prawdopodobnie to Harmonia axyridis - biedronka azjatycka. Ten gatunek ma tendencję do skupiania. I lubi tereny zurbanizowane, gdzie są ludzie.

Podobno są bardziej agresywne niż nasze, rodzime gatunki?

- Częściej dochodzi do ukąszeń.

Czymś to grozi?

- Oprócz nieprzyjemnego doznania, uszczypnięcia - nie. Natomiast w około 10 procentach przypadków kontakt z Harmonia axyridis powoduje reakcje alergiczne. Jest za to odpowiedzialna substancja o nazwie metoksyparazyna, wydzielana z gruczołów obronnych. Ona też plami.

Od kilku lat słyszymy, że odmiana azjatycka wypiera nasze biedronki.

- To gatunek bardzo ekspansywny. Jest w stanie wykonywać loty długostansowe. Jest też płodny - do pięciu pokoleń w ciągu roku.

Podobno w Europie pojawiła się dopiero w 1999 roku, a w Polsce w 2006 r.

- Pod Poznaniem. Ale prawdopodobnie była już wcześniej, tylko że nie została zidentyfikowana. Pochodzi z Azji. W latach 60. pojawiła się na terenach Ukrainy, Białorusi. W latach 80. we Francji.

Do Ameryki sprowadzono ją, by zwalczać mszyce. Jest więc pożyteczna.

- Tak jak nasze biedronki żywi się mszycami i innymi owadami. Ale też pyłkami kwiatowymi, nagryzą owoce. Może więc być szkodnikiem.

Jak się jej pozbyć?

- Z mieszkania? (śmiech) Środków owadobójczych w pomieszczeniach nie zalecam. Najlepiej usunąć mechanicznie, na przykład odkurzaczem. Jeśli usuniemy gniazdo, następne biedronki nie powinny się już pojawiać.

Przeżyje wciągnięcie przez odkurzacz?

- Ma spore szanse. Chrząszcze dzięki dość masywnej budowie ciała są odporne na urazy.

Pytałem o to, pół żartem pół serio, bo chciałbym wiedzieć, czy tylko się opędzać czy rozgniatać?

- To kwestia etyki... Nie jest to gatunek chroniony. Co więcej - jest niepożądany w naszym ekosystemie. Nawet tak zmienionym jak miasto. Ale osoby, które nie są w stanie rozpoznać, jaki to gatunek, raczej niech nie zabijają...

Jeśli chcemy uniknąć etycznych dylematów, lepiej pozamykać okna, założyć moskitierę itp.

- Podobno odpycha je mentol, więc można posmarować framugi.

Co to za biedronka?

Harmonia axyridis (nazywana też "arlekinem" lub "harlekinem" od angielskiej nazwy Harlequin ladybird) jest biedronką średniej wielkości (5-8 mm, podobne wymiary ma popularny u nas gatunek - biedronka siedmiokropka), o bardzo zmiennym ubarwieniu. Od żółtego przez pomarańczowy i czerwony do czarnego.

Liczba kropek: od 0 do 23

Spotykana głównie na krzewach i drzewach liściastych

Żyje przeciętnie kilka miesięcy, maksymalnie 3 lata

Naturalny zasięg występowania - wschodnia i środkowa Azja. Ale gatunek okazał się bardzo ekspansywny. Występują w Ameryce Północnej (sprowadzono ją tam do walki z mszycami), Ameryce Południowej, Europie, Afryce.

Azjatyckie biedronki są bardziej drapieżne od rodzimych gatunków.

W Polsce występuje 75 gatunków biedronek

Na całym świecie jest 5,2 tys. gatunków biedronkowatych.


Zachęcam również do lektury artykułu: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

KTO POSTY KOMENTUJE TEN POMNIKI, DLA POTOMNYCH, ZE SŁÓW BUDUJE :)