wtorek, 3 marca 2015

Włochate mutanty, nagość i bezzębna babina...

Grafika: www.infactcollaborative.com

Koszmary senne… Któż z nas ich nie miewa? Każdemu zdarzyło się śnić o czymś, co przyprawiało o mdłości i nadmierną aktywność gruczołów potowych. Rano z mokrym włosiem na głowie z ulgą przecieramy oczy i na szczęście dociera do nas fakt, że to tylko zły sen. Sny są dość fascynującym tematem, często pojawiającym się na blogach. 

Są nawet rankingi koszmarów, podejmujące również próbę ich interpretacji, w związku z czym pozwoliłam sobie niektóre z nich poniżej opisać, a zatem: 

Spadanie… 
Jeżeli nasz sen poświęcony jest tematyce latania w kierunku prostopadłym do podłoża i zorientowanym ku podłożu to podobnież spadający jest bliski śmierci – na szczęście to stwierdzenie obok prawdy nawet nie stało, więc możemy odetchnąć z ulgą. Na sny tego typu cierpią osoby, które boją się utraty kontroli nad czymś w swoim życiu. 

Ścigają...
Osobiście nie lubię tych koszmarów: biegnie za mną stado rozszalałych, włochatych mutantów, potykam się o jedyną wystającą na trasie mojej ucieczki gałąź, widowiskowo ląduję na glebie i już widzę nad swoją twarzą kapiącą z pyska mutanciego ślinę, gdy nagle… dzwoni mój ukochany budzik… A co na to mądrzy ludzie: „Freud sądził, że sny w których przed kimś uciekamy reprezentują szczególne obawy seksualne: kastrację wśród mężczyzn oraz gwałt wśród kobiet. Nie należy jednak przypisywać do tego dużej uwagi, bowiem Freud niemal wszystkie sny interpretował seksualnie.” Dobrze, że nie należy przypisywać do tego dużej wagi, bo jeszcze ktoś mnie o jakieś dewiacje posądzi ;) Kolejne interpretacje też są ciekawe: „sny, w których jesteśmy ścigani reprezentują obawy dotyczące własnego bezpieczeństwa oraz poczucie winy. Niektórzy uważają, że to co ściga cię w snach, symbolizuje osobę lub element z którym się dotychczas nie pogodziłeś.” O Matko! Nie kłóciłam się z włochatymi mutantami, no ale może wszystko przede mną ;) 

Nagość… 
Miałam kiedyś taki sen i nie wiem dlaczego dotyczył pierwszej komunii świętej – idę sobie w tym orszaczku niewinnych baranków bożych, wszystkie dziewuszki śliczne jak aniołki, a ja mam świeczkę w ręce i jestem goła… 
„Ma on dwie interpretacje. Pierwsza interpretacja mówi o tym, że boisz się odkrycia twoich największych tajemnic. Druga interpretacja sugeruje poczucie niższości i pewnej niepewności w życiu realnym. Uważa się, że jeżeli twojej nagości nikt nie zauważa, to twoje obawy nie mają uzasadnienia.” 

Zranienie… 
Tu mam duże pole manewru – często mam sny o charakterze militarnym, nawet przeżyłam postrzał i doświadczyłam bólu z tym związanego. 
„…krwawiące rany mogą oznaczać poczucie osłabienia i emocjonalnego wyczerpania.” No jakiś sens może i ma ta interpretacja. 

Utrata zębów… 
„Utrata zębów jest bardzo częstym tematem goszczącym w naszych snach – na tyle częstym, że doczekała się kilku możliwych interpretacji. Naukowcy uważają, że sen o utracie zębów często dotyka osoby, które zgrzytają zębami lub mają bardzo wrażliwe zęby. Z mniej naukowych źródeł możemy się dowiedzieć, że sen o utracie zębów śni się zwłaszcza osobom, które odczuwają ogromną odpowiedzialność lub weszły w okres wielkich życiowych zmian. Może to oznaczać, że sen o wypadających zębach ma bezpośredni związek ze strachem przed zmianami.” 

Zagubienie… 
„Sen o zgubieniu się oznacza, że również w życiu realnym jesteśmy zagubieni: mamy problemy w odnalezieniu się w nowej sytuacji, nie wiemy czy nasze decyzje są słuszne itd.” 

Uwięzienie… 
„To jeden z tych snów, który ma skrajnie różne interpretacje. Według pierwszej z nich, bycie uwięzionym we śnie oznacza, że również w prawdziwym życiu czujesz się uwięziony, osamotniony i pozostawiony samemu sobie. Takie sny mogą się przydarzyć osobom, które w pracy lub życiu prywatnym muszą samotnie stawić czoła pewnym problemom. Inna interpretacja mówi o tym, że czeka cię dobra passa – spotka cię coś dobrego w pracy lub życiu prywatnym.” 

Testy i klasówki… 
„Mimo, że masz kilkadziesiąt lat na karku to wciąż śnią ci się testy i klasówki? Sen o testach do których jesteśmy nieprzygotowani to kolejny popularny koszmar senny. Jako, że testy towarzyszą nam przez całe życie – w dzieciństwie jako klasówki, później jako test na prawo jazdy lub szkolenie – nasz organizm nauczył się, że z testem bądź klasówka wiąże się stres. Kiedy śni ci się test lub klasówka, oznacza to, że również w realnym życiu masz do czynienia z sytuacją stresową, z którą podczas snu próbuje sobie poradzić twoja podświadomość.” 

Umieranie… 
„Koszmary dotyczące śmierci mogą oznaczać nowy początek – stara część ciebie jest pochowana i robi miejsce dla nowych możliwości. Naukowcy, którzy do sprawy podchodzą na spokojnie, uważają że sny o śmierci są dla podświadomości sposobem na poradzenie sobie z problemem śmiertelności i bardzo ludzkim strachem przed śmiercią.” 

I na tym poprzestańmy… 

Cytowane fragmenty pochodzą z: http://rankingi24.pl/

18 komentarzy:

 1. Sny to dopiero temat do dyskusji. Jak byłem młodszy to uciekałem przeważnie przed policją i tym podobnymi służbami, teraz najczęściej gonią mnie zombiaki :D Sny o nagości też się zjawiają, ale nie ukrywam, że niektóre są dość interesujące :P Pozostałe sny opisane przez Ciebie jakoś nie zapadły mi w pamięć oprócz jednego, w którym najpierw spadałem a potem się topiłem bo wpadłem do bajorka :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki snom możemy przeżywać "drugie" życie ;)

   Usuń
  2. Mimo wszystko wolę rzeczywistość, mam na nią przynajmniej minimalny wpływ :D

   Usuń
  3. Jest to niewątpliwy argument na plus :)

   Usuń
 2. Sny faktycznie bywają przedziwne, czasami można wystraszyć się własnego mózgu, ze produkuje takie scenariusze. Ale najbardziej dziwne dla mnie jest to, że często wraca ten sam sen i w dodatku ma swój ciąg dalszy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda - nasz mózg to niesamowity twór, aż strach pomyśleć co w nim drzemie w ukryciu :)

   Usuń
 3. hmmm, ja czytałam, że spadanie we śnie oznacza raczej brak seksu w życiu realnym, i jak tak spojrzę na siebie, to nawet jestem skłonna to potwierdzić... tylko proszę o tym nie rozpowiadać... :)))))))

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja słyszałam, że jak się śnią wypadające zęby to oznacza śmierć kogoś bliskiego. Te tłumaczenia są straszne. Czasem człowiek jak to słyszy to woli nie pamiętać co mu się śniło. Tymbardziej, że mi np. kiwające się zęby śnią często- a nie mam problemu ze zgrzytaniem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego najlepiej po przeczytaniu takich herezji zapomnieć co się czytało ;)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Klik dobry:)
  Eeeeeeeeeeeeeeeeetam, nie każdemu się zdarzyło. W każdm razie każdemu minus jeden, bo ja nigdy nie miałam koszmarnych snów.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oooo... No to jesteś unikatowym egzemplarzem kwalifikującym się do przebadania i poddania testom ;) Ciekawe jak naukowcy tłumaczą takie przypadki :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. O nie! Nie chcę być doświadczalnym przypadkiem, hi, hi...

   Usuń
  3. Ale w imię nauki trzeba poświęceniem się wykazać ;)

   Usuń
 6. Tekst się nieco rozjechał, nie wiem, czy zauważyłaś. Jeśli chodzi o sny, to ja rzadko je pamiętam. Ze spadaniem miałam raz. Dawno temu miałam koszmar, który był związany z domem babci. Powracał co jakiś czas, bo bardzo się tego domu bałam. Ale w końcu przestał mi się śnić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do rozjazdu tekstu to nie wiem, co Pani S. ma na myśli ;) - sprawy techniczne czy "artystyczne"? Technicznie nic się nie rozjeżdża, a "artystycznie", jeśli się rozjechało to taka "uroda" Kobiciny ;) A sny prześladujące nas tą samą treścią są chyba najgorsze.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Wiesz co, byłam cholernie zmęczona, jak tu wczoraj zaglądałam, ale naprawdę tekst był jakoś dziwnie rozrzucony. :D Teraz jest ok. Myślisz, że potrzebuję konsultacji ze specjalistą? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem o jakim specjaliście Pani S. myśli ;) Takiego od głowy to podobno każdy potrzebuje :)

   Usuń

KTO POSTY KOMENTUJE, TEN POMNIKI, DLA POTOMNYCH, ZE SŁÓW BUDUJE :)